Jdeme na roráty

Ráno o půl šesté začnou zvony svolávat farníky na roráty. Během čtvrt hodiny je vidět na ulici plno lidí, jak míří ke kostelu. Děti se svými rozsvícenými lucerničkami oživují zamlžené ulice a světýlka dodávají energii a radostnou náladu. V kostele se seřadí pod kůrem a pak ztemnělým Božím domem jdou v průvodu k oltáři. Svoje lucerničky kladou před obětní stůl. Pan farář čte dětem zajímavý příběh o opuštěném chlapci z dětského domova a o jeho životních trampotách a děti si z toho mohou vzít ponaučení. Po mši svaté žehná kněz dětem. Dostávají stéblo slámy, které položí do zatím prázdných jeslí. Vyrobily si také stromečky, na které lepí hvězdičky. Ty budou na Štědrý den ráno vyhodnoceny. Dostávají ještě sladký perníček, který vyrobily tetičky v pekárně. V loňském roce jich napekly přes tisíc, letos sedm set. Už ale v tomto týdnu nestačily, tak musely ještě napéct.
Dětí chodí přes čtyřicet s lucerničkami. Větší už lucerničky nenosí, ale pro požehnání a perníček si rády přijdou.

Tetičkám jistě patří poděkování za jejich obětavost.

Marie Dvořáková